A Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkársága megbízásából a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatása révén a Határtalanul! „Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek” kategóriában örömünkre ismét sikeresen pályáztunk. A 2 168 000 forint összeg felhasználásával (41 tanuló és 4 kisérő tanár) négynapos kiránduláson vettünk részt Kárpátalján. Ennek a programnak a célja, hogy a hazánkban élő gyerekek megismerjék a határon túli magyarlakta területeket, és az ott élő embereket is.

Kárpátalján jártunk

Ebben a tanévben, októberben a 7. évfolyam ellátogatott Kárpátaljára. Reggel 6 órakor indultunk az iskola elől busszal. Miközben tartottunk Beregsurány felé, megcsodálhattuk a napfelkeltét. A határt 9:55–kor léptük át és nem messze a határtól már várt minket az idegenvezetőnk, Heni néni.

Először Beregszászra mentünk és ott megtekintettük a város nevezetességeit. A római katolikus templomot, az egykori Úri Kaszinót, Törvényszéket, a Kárpátaljai Magyar Főiskolát, Fedák Sári szobrát. Nekünk legjobban a Beregi múzeum tettszett, ahol sok érdekes tárgyat láttunk.

Utána Tiszacsoma következett, ahol megnéztük a Honfoglalás kori temetőt. Következő állomásunk Tiszaújlak volt, itt a Turul- emlékművet tekintettük meg.

LíceumA szállásunk Nagydobronyban, az Irgalmas Szamaritánus Református Gyermekotthonban volt. Nagyon szép, rendezett környezet fogadott minket és nagyon ízlett a vacsora. Este még lehetőségünk volt közös játékra, beszélgetésre.

Másnap reggeli után látogatást tettünk a Nagydobronyi Református Líceumba. Dr. Horkay László püspök fogadott bennünket. Miután körbevezettek minket és megnéztük az iskolát, a fiúk fociztak, a lányok kiütőztek az ottani gyerekekkel.

A következő állomásunk Ungvár volt, ahol először megnéztük a várat és a mellette található skanzent, majd városnézés következett. Elsétáltunk a főtérre, lepihentünk és vásároltunk, majd sétáltunk az Ung folyó partján.

Harmadik nap a Vereckei- hágóhoz vitt az utunk. Megnéztük a honfoglalási emlékművet. Csoportunk egy koszorút helyezett az emlékműre és készítettünk egy közös fotót. Aztán lementünk a Vereckei- szoroshoz, ahol egy kicsit megpihentük és elfogyasztottuk az ebédünket a Latorca folyó partján.

Szolyván megálltunk az emlékparkban, ahol a málenkij robot áldozatainak állítottak emléket. Itt is elhelyeztünk egy koszorút. Késő délután Munkács főterén tettünk egy sétát.

Elkövetkezett az utolsó nap, amikor a szállásunk elhagyása után Munkács vára következett. Megnéztük Zrínyi Ilona és II. Rákóczi Ferenc szobrát, a Turul- szobrot, a Rákóczi termet és a várbörtönt.

Késő este érkeztünk haza, fáradtan, de nagyon sok élménnyel.

7.a osztály

Képes beszámoló - 7.c