A 6.a osztály látogatása a Debreceni Egyetem Földtudományi Intézetébe

Osztályunk április 25-én a Debreceni Egyetem Földtudományi Intézetében a Természetföldrajzi és Geoinformatikai Tanszéket látogatta meg, ahol apukám, az intézet igazgatója és a tanszék vezetője, Dr. Szabó Szilárd fogadott minket. Nem ez volt az első látogatásunk, korábban már láttuk a folyóvizes labort és szélcsatornát, de most a hangsúly a geoinformatikán volt.

Megtudtuk, hogy a geoinformatika egy gyorsan fejlődő tudomány, mely úgy vált életünk részévé, hogy észre sem vettük: ide tartoznak a digitális térképek, mint pl. az okostelefonokon is elérhető Google Térkép az ehhez kapcsolódó útvonaltervezéssel, vagy az időjárási térképek (pl. Időkép), amik annak a munkának az eredményei, ami mögött a geoinformatikai tudás húzódik meg.

A program részeként szabadtéri bemutatóra és tantermi előadásra is sor került. Az épület előtt a tanszék oktatója, Dr. Szabó Gergely megmutatta, hogy az általunk is ismert drónok nemcsak videók készítésére alkalmasak, hanem jól használhatók a térképezésben is, Dr. Tóth Csaba pedig a lézeres letapogatáson alapuló térszkennert mutatta be.

A tanteremben arra kaptunk magyarázatot, hogy a fényképekből miként lesz olyan fotótérkép, amin akár méréseket is lehet végezni.

Megtudtuk, azt is, hogy a fotótérkép mellett digitális felszínmodell is készíthető még a legolcsóbb drónokkal készített képekből is. E modellek az interneten is elérhetők:

pl. a nagyhegyesi Kráter-tó modellje:
https://sketchfab.com/3d-models/nagyhegyes-krater-to-87237dbcd01343b78a5e674325ed69a4

vagy a kabai meteorit modellje:
https://sketchfab.com/3d-models/a-kabai-meteorit-also-fel-meteorite-of-kaba-167ca93338ec4fdeb85837e5710d6607

Számunkra az egyik legérdekesebb az volt, amikor elhangzott, hogy a sajnálatos módon leégett Notre Dame-ról is készült lézeres és fényképes felmérés, és ez az alapja az Assassin’s Creed Unity játéknak, ahol a templom kívül és belül is valósághű, és amit a gyártó egy időre ingyenesen is letölthetővé tett.

A bemutató azért is érdekes volt, mert nem tudtuk, hogy a földrajz tantárgy mi mindent rejt magában, és hogy az átalunk játéknak tekinthető kütyük ennyire komoly munkára is használhatók.

Szabó Ádám 6.a